Twój koszyk jest pusty
Dodaj Somavedic i popraw jakość swojego życia
Stres oksydacyjny może pojawić się w wyniku zaburzenia równowagi pomiędzy wolnymi rodnikami i przeciwutleniaczami w organizmie. Komórki produkujące wolne rodniki w ramach procesów metabolicznych produkują równolegle przeciwutleniacze neutralizujące te rodniki. Tak naprawdę, organizm powinien samodzielnie utrzymywać równowagę pomiędzy wolnymi rodnikami a przeciwutleniaczami.
Wiele czynników może jednak wywoływać nadmiar wolnych rodników, a tym samym powodować stres oksydacyjny. Do najważniejszych zaliczyć należy:
Niekontrolowany stres oksydacyjny może przyspieszać proces starzenia i przyczyniać się do różnych niekorzystnych zjawisk.
Skutki stresu oksydacyjnego są bardzo zmienne i nie zawsze bywają szkodliwe. Na przykład stres oksydacyjny spowodowany aktywnością fizyczną może mieć pozytywny i stymulujący efekt dla organizmu.
Łagodny stres oksydacyjny może także chronić organizm przed infekcjami i chorobami. W badaniach z 2015 roku naukowcy odkryli, że stres oksydacyjny ogranicza rozprzestrzenianie się komórek czerniaka u mysz.
Jednakże, długotrwały stres oksydacyjny doprowadza do uszkodzeń komórek, protein oraz DNA. Może to przyspieszać proces starzenia się i wpływać na rozwój wielu stanów niekorzystnych dla organizmu.
Należy pamiętać, iż organizm potrzebuje zarówno wolnych rodników, jak i przeciwutleniaczy. Nadmiar albo niedobór któregokolwiek z nich może prowadzić do problemów zdrowotnych.
Do czynników związanych z dietą i stylem życia mogących obniżyć poziom stresu oksydacyjnego w organizmie należą:
Utrzymanie właściwej wagi ciała pomaga obniżyć stres oksydacyjny. Według jednego z periodyków z 2015 roku poświęconemu tej kwestii, nadmiar komórek tłuszczowych wzmaga produkcję substancji zapalnych, które z kolei inicjują procesy zapalne i powstawanie wolnych rodników w komórkach układu odpornościowego.